Sezon na dynię w świetlicy „Północ”
Dodano: 7 gru 2016 o 16:16:34.Potrawy z dyni był głównym tematem listopadowych zajęć w Środowiskowym Ognisku Wychowawczym ,,Północ” prowadzonym przez TPD w Koszalinie.
W warsztatach edukacyjno kulinarnych wzięło udział 35 dzieci, 18 rodziców a także Pani Kierownik Biblioteki w Koszalinie. Była to 7 godzinna edukacyjno- kulinarna przygoda!
Głównym celem zajęć było promowanie zdrowego stylu życia, zwrócenie uwagi na wartości odżywcze warzyw rzadko spożywanych oraz integracja ze środowiskiem lokalnym.
W części teoretycznej przedstawiono rolę warzyw w żywieniu oraz wartości odżywcze dyni (dyni ekologicznej), pestek z dyni, oleju z pestek dyni i właściwości lecznicze pestek. Główną bohaterką zajęć była „dynia” więc na jej cześć – zaproszony gość czyli Pani Kierownik z Biblioteki przeczytała dwa wiersze:
,,Dąb i dynia” – Ignacego Krasickiego oraz
,,Drzewko na niepewny Żywot,, – Mikołaja Reja.
Ponieważ wiersze były pisane językiem staropolskim zostały dodatkowo szczegółowo omówione i przeanalizowane.
Część praktyczna zajęć została podzielona na dwa etapy:
W pierwszym etapie dzieci zostały podzielone na 2 grupy i przystąpiły do przygotowania zupy z dyni oraz dżemu dyniowo- morelowego. Do dyspozycji miały piękne pomarańczowe dynie z ogrodu, które pokroiły w kostkę. Do zupy obrały jeszcze inne warzywa (cebulę, marchew, pietruszkę) a do dżemu przygotowały suszone morele. Po ugotowaniu zupa została zblendowana i doprawiona mlekiem kokosowym, solą oraz kolorowym pieprzem.
Dżem z dyni po ugotowaniu również został zblendowany i doprawiony pomarańczową galaretką. Następnie do wcześniej wyparzonych słoiczków pod okiem wychowawcy dzieci nalewały gorący dżem.
Do drugiego etapu w części praktycznej przystąpili rodzice z dziećmi oraz zaproszony gość. Rozpoczęto degustacją dżemu dyniowo- morelowego z ciemnym pieczywem i masłem. Następnie rodzice przystąpili z wielkim zaangażowaniem do przygotowania ciasta dyniowo- marchewkowego. Dzieci natomiast bacznie obserwowały poczynania swoich rodziców śmiejąc się i żartując do woli.
Z przygotowanych produktów czyli: Królowej dyni, marchwi, mąki, przypraw korzennych, jajek, oleju, proszku i sody wykonali ciasto według przepisu. W czasie pieczenia ciasta odbyła się krótka pogadanka na temat przepisów kulinarnych oraz wymiana zdań na temat właściwości odżywczych i leczniczych dyni. Po upieczeniu ciasto zostało udekorowane i skonsumowane z konfiturą malinową.
Podsumowaniem i zakończeniem warsztatów było zachęcenie dzieci i rodziców do analizy własnego sposobu żywienia oraz pytań: Co należałoby zmienić? Jakie są moje nawyki żywieniowe?