O programie
Żółty Talerz to największy w Polsce prywatny program wsparcia żywieniowego dzieci, realizowany przez Kulczyk Foundation od 2016 r. przy współudziale największych polskich organizacji pozarządowych: diecezjalnych Caritas, Polskiego Czerwonego Krzyża, SOS Wiosek Dziecięcych oraz Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, a także trzydziestu mniejszych organizacji działających lokalnie.
To unikalny sojusz organizacji pomocowych na rzecz rozwiązania problemu niedożywienia najmłodszych Polaków. Ponad 5% tj. około 400 tyś. dzieci w Polsce żyje w skrajnym ubóstwie, co oznacza, że nie mają zapewnionego odpowiedniego wyżywienia. Kulczyk Foundation wraz z partnerami obejmuje pomocą średnio 10 tys. dzieci rocznie.
Od 2016 r. programem objęto łącznie ponad 85 tys. dzieci z blisko 2,5 tys. placówek, a jego realizacja kosztowała w sumie 38 mln zł. Fundacja dofinansowuje posiłki w świetlicach środowiskowych oraz zajęcia edukacyjne na temat zdrowego żywienia, prowadzon zarówno w świetlicach jak i w szkołach uczestniczących w programie. Regularne warsztaty dla dzieci odbywają się również w fundacyjnej kuchni Żółtego Talerza – pracowni Efektu Domina w Warszawie. W ramach programu, w placówkach wsparcia dzinennego, szkołach i świetlicach na terenie całego kraju, wydano już ponad 10 mln posiłków.
W związku z wybychem wojny w Ukrainie od 2022 r. tj. 6 edycji programu objęto wsparciem również dzieci z Ukrainy, które poza otrzymaniem pełnowartościowego posiłku uczestniczyły w zajęciach edukacyjno-kulinarnych .
Żółty Talerz to także edukacja. W placówkach uczestniczących w programie prowadzone są warsztaty, podczas których dzieci uczą się zasad zdrowego żywienia. Przyrządzają też smaczne i odpowiednio zbilansowane posiłki – pod okiem opiekunów_ek.
Edukacja w ramach programu ma charakter kompleksowy. Edukowane są dzieci i dorośli. Zajęcia prowadzone są między innymi w oparciu o scenariusze zajęć lekcyjnych dla dzieci w różnych grupach wiekowych. Z myślą o nauczycielach_kach, rodzicach i koordynatorach_kach Żółtego Talerza eksperci dietetyki przygotowali specjalistyczne scenariusze lekcji o zdrowym żywieniu. Warsztaty kulinarno-edukacyjne dla koordynatorów_ek programu, prowadzone na podstawie wspominanych scenariuszy, poruszają szeroki zakres tematów dotyczących zdrowego odżywiania.
Kuchnia to także dobre miejsce, aby uczyć w praktyce równości płci w podejściu do obowiązków domowych. Dlatego w warsztatach Żółtego Talerza ważny jest aspekt równych szans, dzieci uczą się o równości płci w kuchni oraz jak dzielić się obowiązkami domowymi, co ma na celu wzmocnienie dziewczynek i uświadamianie chłopcom, jak ważne jest angażowanie się w te obowiązki.
Warsztaty z psychologiem_żką. W programie Żółty Talerz wspomagamy rozwój dzieci nie tylko dzięki ciepłym posiłkom i edukacji żywieniowej, ale również poprzez wsparcie psychologiczne. Od 6. edycji programu organizowane są warsztaty wspierające codzienną pracę opiekunów_ek i wychowawców_czyń. W ramach cyklu zajęć z psychologiem_żką omawiane są tematy wielu zaburzeń, które dotykają dzieci i młodzież, najczęściej obserwowane przez koordynatorów_ki, wychowawców_czynie i nauczycieli_ki u podopiecznych placówek. Omawiane są m.in.: objawy depresji u dzieci i młodzieży, z jakich form pomocy można korzystać, temat samookaleczenia, pomoc i wsparcie dzieci ze specyficznymi trudniościami w funkjonowaniu, zagadnienia z zakresu interwencji kryzysowej.
Dodatkowe inicjatywy. W ramach programu organizowane są rożne dodatkowe inicjatywy wspomagające kreatywność i rozwój dzieci. Inicjwtywy te towarzyszą co do zasady świętom tematycznym typu Dzień Dziecka, Dzień Babci i Dziadka, Halloween. Co roku w grudniu odbywają się warsztaty wypieku piernika, a od 2022 r. placówki Zółtego Talerza w ramach konkursu „Zdrowo Nakręceni” mogą ubiegać się o wsparcie finansowe na remont placówki.
Żółty Talerz to w założeniu nowy standard zmiany społecznej, sprawdzony i rekomendowany przez Kulczyk Foundation do wykorzystania w codziennej działalności placówek wsparcia dziennego, świetlicach, stołówkach itp., prowadzonych przez inne organizacje pozarządowe, instytucje centralne lub lokalne grupy obywateli. Warsztaty są prowadzone w oparciu o materiały dydaktyczne (scenariusze zajęć) przygotowane we współpracy z ekspertami SGGW i udostępniane przez Kulczyk Foundation bezpłatnie wszystkim zainteresowanym.
Idea, jaką niesie ze sobą ten program, znajduje odbicie nie tylko w Polsce. Kulczyk Foundation zapewnia wsparcie żywienia dzieci również w innych miejscach na świecie – tam, gdzie wszechobecne jest zjawisko już nie tylko niedożywienia, ale głodu. Wiemy bowiem, że zaspokojenie elementarnych potrzeb jest podstawowym warunkiem niesienia dalszej pomocy – nie tylko dzieciom, ale wszystkim, którzy potrzebują naszego wsparcia.