Partnerzy
Kulczyk Foundation wykorzystuje najlepszą możliwą wiedzę o zarządzaniu i inwestycjach społecznych do inicjowania realnych zmian społecznych poprzez tworzenie standardów efektywnego działania. Celem Kulczyk Foundation jest budowanie trwałych mechanizmów zmieniających otoczenie, ale i angażujących społeczności lokalne. Projekty Kulczyk Foundation to m.in. program wsparcia systemy żywienia dzieci w Polsce „Żółty Talerz”, inspiracje do zajęć z dziećmi i młodzieżą „Efekt Domina”, telewizyjny cykl edukacyjny „Efekt Domina” oraz związane z nim akcje pomocowe na całym świecie. – Działamy tak, by poruszona przez nas pierwsza kostka domina poruszyła kolejne. Na co dzień doskonalimy procedury dobrego biznesu. W sferze działań społecznych właśnie one mogą stać się podstawą tworzenia skutecznych strategii pro publico bono. Tak rozumiemy prawdziwe znaczenie odpowiedzialnego biznesu – wyjaśnia Dominika Kulczyk, Prezes Kulczyk Foundation.
Przejdź na stronę Kulczyk Foundation…
Działalność Caritas w Polsce sięga lat pięćdziesiątych XX wieku. Pierwotne działania organizacji były powiązane ze stanem wojennym i miały na celu dystrybucję darów dla osób potrzebujących. Jednak na przestrzeni lat organizacja znacząco się rozwinęła. Dzięki środkom pozyskiwanym od darczyńców indywidualnych oraz instytucji, Caritas rozpoczęła szerszą działalność charytatywną, w ramach której powstały liczne profesjonalne placówki opiekuńcze i wychowawcze, takie jak na przykład: Stacje Opieki Caritas, kuchnie dla ubogich, świetlice dla dzieci i osób w podeszłym wieku.
Jednym z celów oraz misją Caritas jest wspieranie dzieci z rodzin potrzebujących. Kluczowym elementem tej pomocy jest zapewnienie wychowankom świetlic Caritas odpowiednio przygotowanych i pełnowartościowych posiłków. Program Żółty Talerz nie tylko pozwoli na realizację powyższych celów, ale również dodatkowo wpłynie na edukację dzieci i ich rodzin w zakresie zdrowego odżywiania.
Program „Żółty Talerz” jest realizowany w świetlicach w wybranych Diecezjach i Archidiecezjach w Polsce, uczestniczą w nim:
– Caritas Diecezji Drohiczyńskiej – www.drohiczyn.caritas.pl
– Caritas Archidiecezji Gdańskiej – www.gdansk.caritas.pl
– Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej – www.caritas.gniezno.pl
– Caritas Archidiecezji Katowickiej – katowice.caritas.pl
– Caritas Diecezji Kieleckiej – www.kielce.caritas.pl
– Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej – koszalin.caritas.pl
– Caritas Archidiecezji Krakowskiej – www.krakowcaritas.pl
– Caritas Diecezji Łomżyńskiej – www.lomza.caritas.pl
– Caritas Archidiecezji Łódzkiej – www.caritas.lodz.pl
– Caritas Archidiecezji Poznańskiej – www.caritaspoznan.pl
– Caritas Diecezji Radomskiej – www.radom.caritas.pl
– Caritas Diecezji Siedleckiej – www.siedlce.caritas.pl
– Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamińskiej – www.szczecin.caritas.pl
– Caritas Diecezji Toruńskiej – www.torun.caritas.pl
– Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej – www.cdwp.caritas.pl
Polski Czerwony Krzyż (PCK) jest największą organizacją w Polsce, która wkrótce będzie obchodzić 100-lecie swojej działalności. Misją PCK jest zapobieganie ludzkim cierpieniom i łagodzenie ich skutków oraz ochrona ludzkiej godności, bez jakiejkolwiek dyskryminacji na tle narodowości, rasy, płci, przekonań religijnych lub politycznych.
Walka z głodem, ubóstwem i niedożywieniem to jedno z głównych zadań Polskiego Czerwonego Krzyża. Prowadzone są akcje i programy, których celem jest przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu oraz zapewnienie dzieciom i młodzieży pochodzącym z rodzin ubogich lepszego startu w dorosłość.
Jednym z takich programów jest Godne Dzieciństwo, w ramach którego kompleksowo wspieramy dzieci i młodzież z rodzin potrzebujących. Pod hasłem „Zamień głodne dzieciństwo na godne dzieciństwo” prowadzone są kampanie i szereg działań fundraisingowych, dzięki którym pozyskujemy środki na dożywianie dzieci.
Oddziały Okręgowe i Rejonowe PCK prowadzą akcje cykliczne, m. in.: Wielkanoc z PCK, Gorączka Złota, Czerwonokrzyska Gwiazdka. W placówkach i ośrodkach PCK oraz stołówkach szkolnych wydawane są ciepłe posiłki lub paczki z podstawowymi produktami żywnościowymi. Wydajemy także pomoc żywnościową w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014 – 2020.
W 2015 roku Polski Czerwony Krzyż udzielił pomocy socjalnej w formie paczek żywnościowych, odzieży i zapomóg pieniężnych ponad 168 tysiącom potrzebującym. Dożywiał 8 322 osoby w 203 placówkach. Wydaliśmy 335 569 posiłków, których łączny koszt to 1 056 203,84 zł. Dodatkowo przygotowano 79 274 paczki żywnościowe.
Jakość żywienia w szkołach zależy w znacznej mierze od świadomości rodziców i prowadzenia edukacji prozdrowotnej w środowisku szkolnym. Polski Czerwony Krzyż od lat zajmuje się promocją zdrowia wśród dzieci i młodzieży, jak i coraz powszechniejszym problemem otyłości, wynikającym z nieprawidłowych nawyków żywieniowych. Przystąpienie do programu „Żółty talerz” daje nam możliwość poprawy sytuacji żywieniowej dzieci i młodzieży z rodzin niezamożnych oraz uświadamiania rodzicom roli żywienia w prawidłowym żywieniu dzieci.
Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, które od prawie 100 lat zajmuje się dziećmi ubogimi, niepełnosprawnymi, wywodzącymi się z rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym nie może pozostać obojętne wobec sygnałów o braku zaspokojenia najbardziej elementarnej potrzeby dziecka, jaką jest jedzenie. Dożywianie dzieci to jedno z podstawowych działań podejmowanych w placówkach TPD – Środowiskowych Ogniskach Wychowawczych oraz Świetlicach. Tylko dzieci, które nie są głodne mogą się efektywnie uczyć, bawić, rozwijać swoje zainteresowania.
Podopieczni placówek TPD każdego dnia, pod opieką wychowawców robią zakupy, przygotowują zdrowy i smaczny posiłek a następnie spożywają go w atmosferze spokoju i wzajemnej życzliwości. Wielu naszych wychowanków w świetlicach i ogniskach może pierwszy raz w życiu skorzystać z miksera, sokowirówki czy wirówki do sałaty. Dzieci uczą się robić sałatki, wybierać zdrowe pieczywo, przygotowywać proste potrawy na gorąco, ładnie nakrywać do stołu. Wspólny posiłek jest okazją do spotkania, rozmowy, wymiany wrażeń.
Dzięki realizacji projektu „Żółty Talerz” 1500 podopiecznych z 50 środowiskowych ognisk wychowawczych oraz świetlic TPD będzie mogło zjeść pełnowartościowy posiłek, wziąć udział w ciekawych warsztatach edukacyjnych dotyczących zdrowego stylu życia, a ich rodzice nauczą się przygotowywania zdrowych potraw oraz ekonomicznego gospodarowania produktami spożywczymi. Pogram przyczyni się także do promocji zasad zdrowego odżywiania w społeczności lokalnej dzięki piknikom „Zdrowo jesz lepiej żyjesz”, w których wezmą udział dzieci z placówek TPD i okolicznych szkół, ich rodzice, przedstawiciele władz lokalnych oraz mediów.
Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce od ponad 30 lat opiekuje się opuszczonymi i osieroconymi dziećmi oraz działa na rzecz umacniania rodzin zagrożonych rozpadem. Pod opieką Stowarzyszenia znajduje się obecnie ponad 1400 dzieci.
Poza zapewnianiem domu dzieciom opuszczonym i osieroconym Stowarzyszenie prowadzi działania profilaktyczne. W ramach Programów Umacniania Rodziny funkcjonują Placówki Wsparcia Dziennego, gdzie świadczona jest kompleksowa pomoc dla dzieci i ich rodzin. Programy Umacniania Rodziny w 2015 roku objęły pomocą 349 rodzin, które potrzebują pomocy w rozwiązywaniu trudnych sytuacji życiowych. W rodzinach, które wspieraliśmy wychowywało się 977 dzieci i młodzieży. Dla wielu z naszych podopiecznych świetlica to nie tylko miejsce, w których mogą spokojnie odrobić lekcje, pobawić się z rówieśnikami, czy spędzić czas z rodzicami. To także miejsce, w którym mogą zjeść ciepły posiłek.
Udział w projekcie „Żółty Talerz” pozwala dostarczyć podopiecznym pełnowartościowe, smaczne posiłki. Ponadto, w ramach projektu staramy się zaszczepić w dzieciach już od najmłodszych lat zasady zdrowego odżywiania. Poprzez szkolenia z dietetykami dla dzieci i rodziców korzystających z Programu dostarczamy niezbędną wiedzę na ten temat. Troska o zdrowie dzieci i podnoszenie kompetencji rodziców w tym obszarze, to ważne zadanie pracowników Stowarzyszenia, dlatego też w ramach projektu „Żółty Talerz”, również dla nich tworzona jest możliwość edukacji zdrowotnej. Podczas szkoleń rodzice, dzieci oraz pracownicy poznają podstawowe zasady zdrowego żywienia, bilansowania diety i przygotowywania zdrowych posiłków.
Instytut Nauk o Żywieniu Człowieka Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie powstał w 1977 r., jako pierwsza w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej placówka akademicka w zakresie nauki o żywieniu człowieka i nauk konsumenckich, która stała się wzorem dla innych ośrodków naukowo-dydaktycznych, zarówno w kraju, jak i za granicą. W chwili obecnej Instytut jest jedną z nielicznych w Polsce instytucji naukowo-dydaktycznych, której profil dydaktyczny, w tym edukacyjny, oraz badania naukowe koncentrują się na: żywieniowych uwarunkowaniach zdrowia i jakości życia w wybranych subpopulacjach, optymalizacji postępowania dietetycznego w profilaktyce i terapii różnych schorzeń, rozwiązaniach techniczno-technologicznych sprzyjających innowacyjności i konkurencyjności producentów żywności, kształtowaniu jakości sensorycznej, wartości odżywczej oraz bezpieczeństwa zdrowotnego żywności, rozwoju rynku żywności w Polsce w kontekście zmian zachowań konsumentów i spożycia żywności, ochronie i edukacji konsumentów na rynku żywności. Zgodnie z wizją Instytutu, żywienie człowieka to dziedzina zajmująca się współzależnością między pożywieniem a organizmem człowieka na poziomach molekularnym, komórkowym, tkankowym, całego organizmu oraz populacji.