Lista Produktów Żółtego Talerza
Dodano: 23 mar 2018 o 09:40:21.Nasz „żółtotalerzowy” partner, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji, przygotował listę zdrowych produktów, która pomoże Państwu komponować najlepsze posiłki dla dzieci.
Oprócz całej gamy warzyw i owoców znajdziecie tam m.in. bogate w wartości odżywcze kasze. Lista jest długa i zawiera wiele dobrych inspiracji.
Wiemy, że będziecie mieć Państwo mnóstwo pytań dlatego zapytaliśmy naszych ekspertów z SGGW o wyjaśnienie kilku podstawowych zagadnień. Oto odpowiedzi:
– Czy dieta dziecka powinna różnić się od diety dorosłych?
Dziecko to nie jest mały dorosły zatem jego dieta powinna wyglądać inaczej niż osoby dorosłej. Dziecko ma inne zapotrzebowanie na energię i składniki odżywcze ponieważ wciąż rośnie i rozwija się – chociaż w różnym tempie. – Dlatego planując dietę dziecka trzeba wziąć pod uwagę jego płeć, wiek, aktywność fizyczną i ogólny stan zdrowia.
– Jak powstała ta lista?
Lista produktów powstała w oparciu o zasady żywienia dzieci zdrowych w różnych grupach wiekowych oraz najnowsze i najbardziej aktualne doniesienia naukowe dotyczące prewencji chorób zależnych do diety. Takie choroby, a szczególnie otyłość dotyczą także polskich dzieci. Rokowania odnośnie częstości ich występowanie nie są zbyt optymistyczne. Dlatego edukacja żywieniowa prowadzona już od najmłodszych lat jest tak istotna, bo wtedy właśnie kształtują się nawyki żywieniowe. Pamiętajmy, że inwestycja w prawidłowe żywienie, to inwestycja w zdrowie dzieci, a w przyszłości zdrowie osób dorosłych.
Odpowiednio zaplanowana dieta pod względem ilościowym i jakościowym (do czego nawiązuje lista produktów) ma wymiar bardzo praktyczny. Może być ona pomocna dla rodziców i opiekunów dzieci, w życiu codziennym podczas robienia zakupów czy przygotowywania posiłków.
– Dlaczego wybrano te, a nie inne produkty?
W przygotowywaniu listy zwrócono szczególnie uwagę na produkty, które powinny znaleźć się w diecie dziecka. Nie ma tu popularnych produktów, które dzieci zwyczajowo chętnie jedzą. Do jedzenia takich produktów nie trzeba też dzieci zwykle namawiać. Są tu raczej produkty, które dzieci stosunkowo rzadko jedzą. Lista ta szczególnie promuje produkty o wysokiej gęstości odżywczej. Planowanie diety dziecka z udziałem takich produktów ma na celu poprawę jakości żywienia tej grupy wiekowej.
– Dlaczego na liście jest tylko pieczywo pełnoziarniste?
Dzieci zwykle spożywają pieczywo pszenne zatem nie trzeba ich namawiać do jedzenia tego rodzaju pieczywa, np. białych bułeczek. Żywienie, w którym stosuje się jedynie ten rodzaj pieczywa i to od najmłodszych lat wynika z dość błędnych przekonań, że tylko pieczywo pszenne jest dobre i zalecane dla dzieci, zwłaszcza małych. Aktualnie rekomendujemy już małym dzieciom, w wieku poniemowlęcym, różne rodzaje pieczywa, również pełnoziarnistego. Asortyment tej grupy jest bardzo bogaty, możemy znaleźć bułeczki typu graham, orkiszowe, razowe, z dodatkiem różnych ziaren i nasion. Jednak tego typu pieczywo nie jest chętnie jadane przez małe dzieci. Często to wynika z faktu, że rodzice nie podają im takich produktów, zatem dzieci ich nie znają. Jeśli czegoś nie znamy, to nie lubimy tego, to zupełnie normalny stan rzeczy. Zatem promujemy i zachęcamy do zapoznania się z pieczywem pełnoziarnistym, co zwiększa szansę na jego polubienie, a to być może w przyszłości zaprocentuje jego stałą obecnością w menu dziecka.
– Ile porcji owoców i warzyw powinny jeść dzieci?
Rekomendujemy 3-5 porcji warzyw i owoców, w tym większy udział warzyw niż owoców. W obu przypadkach najlepiej, aby były to produkty świeże, w formie surowej – jeśli to możliwe. Warzywa i owoce powinny wchodzić w skład każdego posiłku. 1 porcja tych produktów to około 80-100g produktów świeżych/surowych (np. jeden pomidor czy średnie jabłko).
– Dlaczego jest tak ważne by kształcić prawidłowe nawyki u dzieci?
Kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych powinno mieć miejsce już w dzieciństwie. To najlepszy czas. Raz wykształcone prawidłowe nawyki będę miały swoje pozytywne następstwa w dalszym życiu. Stanowią bardzo ważny element prewencji chorób zależnych od diety, np. otyłości, nadciśnienia, chorób serca. Raz nabyte nieprawidłowe nawyki żywieniowe trudno zmienić. Zatem czym skorupka za młodu nasiąknie tym na starość trąci …
Na pytania odpowiedziała:
dr inż. Joanna Myszkowska-Ryciak
Katedra Dietetyki
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
Załącznik
Lista Produktów Żółtego Talerza